English Website E-Mail Contact Searcg login
  Send To Friends   Save Page
       اخبار و رسانه   > تهدید هلدینگ را تبدیل به فرصت کردیم.

نشست خبری مدیرعامل تاپیکو با موضوع وضع سهام، ستاره خلیج فارس و آینده هلدینگ
تهدید هلدینگ را تبدیل به فرصت کردیم.

ارسال شده در : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶          |          تعداد بازدید : 1103

نشست خبری مدیرعامل تاپیکو با موضوع وضع سهام، ستاره خلیج‌فارس و آینده هلدینگ؛

 تهدید هلدینگ را تبدیل به فرصت کردیم/ نصف تولید بنزین کشور برای ما کافی است

 

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با بیان اینکه «کار بزرگی در این شرکت انجام شد»، تصریح کرد: یک تهدید را تبدیل به یک فرصت بسیار بزرگ کردیم.

 

به گزارش روابط عمومی تاپیکو مهندس محمدحسن پیوندی با اشاره به روند و سابقه ورود خود به تاپیکو گفت: من می‌دانستم به لحاظ ساختار مشکلات زیادی در تاپیکو وجود دارد؛ اما با توجه به اینکه ۴۱ میلیون نفر سهامدار این شرکت هستند،  مدیریت تاپیکو را پذیرفتم.

 

وی با اشاره به پتانسیل بالای تاپیکو افزود: درست است که تاپیکو مشکلاتی دارد و واحدهایی دارد که مرتبط نیستند؛ اما مزایای زیادی هم دارد مانند اینکه هیچکدام از مجتمع‌های زیرمجموعه خوراک مایع که بر اساس شرایط جهانی نوسان قیمت دارد،  استفاده نمی‌کنند.

 

به گفته این چهره باسابقه صنعت پتروشیمی ایران، ریسک خوراک مایع در فرآیند پتروشیمی بسیار بالاتر است و هزینه‌های آن نیز بیشتر است.

پیوندی با بیان اینکه «تاپیکو در تمام پتروشیمی‌های کشور حضور دارد»، توضیح داد: بیش از ۶۰ درصد سود ما سالیانه مربوط به شرکت‌هایی است که کمتر از ۵۰ درصد در آن سهم داریم که به معنای کمتر بودن مشکلات مدیریتی و سوددهی بیشتر است.  ما در بهترین پتروشیمی‌ها هستیم و در نتیجه آسیب‌پذیری این شرکت کمتر می‌شود. همچنین، پنج درصد خط لوله اتیلن غرب در اختیار تاپیکواست که این موهبت کمی نیست.

 

وی با بیان اینکه «۸.۵ درصد هلدینگ خلیج فارس در اختیار ماست»، تصریح کرد: این همان تهدیدی است که تبدیل به فرصت بزرگ شد.

 

ارزش سهام هلدینگ خلیج‌فارس زیر ۵۰۰ تومان است

مدیرعامل تاپیکو با اعلام اینکه «در مجمع شرکت صاحبان سهام با اکثریت آرا افزایش سرمایه ۳۸۰۰ میلیارد تومان به نتیجه رسیدند»، اعلام کرد: تاپیکو با قیمت ۲۲۰۰ تومان، ۸.۵ درصد سهام خلیج فارس را می‌خرد که با افزایش سرمایه ۱۱۰۰ تومان می‌شود. امروز ارزش آن زیر ۵۰۰ تومان است که تهدید است. از سوی دیگر، سازمان خصوصی‌سازی ۳ درصد از سهام را هم می‌خواست واگذار کند. با توجه به اینکه ۴۱ میلیون نفر صاحبان سهام هستند. موضوع را جدی پیگیری کردیم و در نتیجه ۷۰۰ میلیارد تومان بدهی ما به سازمان خصوصی‌سازی به سازمان تامین اجتماعی در قالب افزایش سرمایه منتقل شد که فرصتی را برای ما ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه «تاپیکو نیاز به اصلاح ساختار داشت»، گفت: معاونت برنامه‌ریزی، معاونت نظارت بر شرکت‌ها و معاونت منابع مالی و تامین فاینانس و معاونت نظارت بر پروژه‌ها را ایجاد و اصلاح کردیم.  از سوی دیگر، برای چابک‌سازی تاپیکو، یک ساختمان ایرانول که ۳ سال است ساخته شده و فروش نرفته را در ازای طلبمان از ایرانول اخذ کردیم.

مدیرعامل تاپیکو با تاکید بر اینکه «تلاشم این است که هلدینگی در کلاس بین‌المللی ایجاد شود»، گفت: کمبود دیگر تاپیکو مربوط به برنامه است. نیاز دارم که ۳۵ نخبه کشور را از دانشگاه جذب کنم و طی چندسال در شرکت‌ها آموزش دهم تا تاپیکو بتواند در آینده مدیران ثابت داشته باشد. در زمان اجرای پروژه درس‌هایی وجود دارد که یک بار اتفاق می‌افتد و با توجه به اینکه ما پروژه‌های بزرگی داریم، می‌توانیم در جنبه‌های مختلف مالی، شیمی، نیروی انسانی و... نخبگان را برای آموزش جذب کنیم.

 

 ستاره خلیج‌فارس را فاز به فاز به بهره‌برداری می‌رسانیم

 

مهندس پیوندی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به پروژه‌های تاپیکو گفت: در سال‌های ۹۶ تا ۹۸ پروژه‌هایی را در دست اجرا داریم.

وی توضیح داد: پروژه ستاره خلیج فارس که پروژه حیاتی کشور است را اجرا می‌کنیم که ۳۶۰ هزار بشکه از ۹ فاز پارس جنوبی در این پروژه مصرف می‌شود. از سیلوی دیگر مقرر است نصف بنزین مصرفی کشور را با کیفیت بالا تولید کنیم که متوسط مصرف کل ۷۰ میلیون لیتر است. بنابراین، ماموریت بزرگی داریم. حق این پالایشگاه است که طبق بند ۱۲ و ۱۳ قانون رفع موانع تولید، ۵ درصد بیشتر در حوزه خوراک تخفیف داشته باشد و fob منهای ۱۰ شود.

وی اعلام کرد: هم‌اکنون پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را فاز به فاز به بهره‌برداری می‌رسانیم و با افزایش درآمد می‌توانیم پروژه را سریع‌تر اجرا کنیم. از طرفی هم ۳۳ درصد سهام ستاره خلیج فارس متعلق به صندوق نفت و ۱۸ درصد آن متعلق به شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است. پروژه ستاره خلیج فارس، ملی است و باید به آن ملی هم نگاه شود.

پیوندی در پاسخ به اینکه «آیا پروژه‌هایی مانند سیراف هم طلب چنین تخفیفی می‌کنند؟»، یادآور شد: سیراف پروژه ملی نیست،  بنزین تولید نمی‌کند و کاملا خصوصی است.

وی درمورد خروج تاپیکو از پروژه پالایشگاه آناهیتا گفت: حجم حضور تاپیکو در حوزه پالایش کافی است و باید منافع ۴۱ میلیون سهامدار را در نظر گیریم.  تولید نصف بنزین کشور برای تاپیکو کافی است.

مدیرعامل تاپیکو با اشاره به اینکه «برای تکمیل پروژه ستاره خلیج فارس ممکن است کمک صندوق توسعه مالی را هم بخواهد»، گفت: اصرار نداریم از پروژه آناهیتا خارج شویم؛ اما با نگاه بنگاه‌داری، درصورت تمایل بخش خصوصی و پیشنهاد مناسب برای خرید سهام، استراتژی خروج از این پروژه را اجرا می‌کنیم.

 

تلاش تاپیکو باید در راستای توسعه پتروشیمی باشد

وی با تاکید بر اینکه «تلاش تاپیکو باید در راستای توسعه پتروشیمی باشد»، گفت: یکی از پالایشگاه‌های سیراف برای تاپیکو است و ما مطالعه می‌کنیم که نفتا را تیدیل کنیم یا بنزین یورو ۵ تولید کنیم. شرکت یو او پی انگلیس هم برای تولید یورو ۵ اعلام مشارکت کرده و تفاهم‌های لازم را اخذ کرده است.

پیوندی افزود: ما در کنار سایر سهامداران در افزایش سرمایه پتروشیمی مرجان از 460 به ۸۶۰ میلیارد تومان شرکت کردیم تا سریع‌تر این پروژه اجرا شود و در پایان امسال ۵۰۰ هزار تن به تناژ تولیدی افزوده شود؛ چراکه سال‌های ۹۷ و ۹۸ بالاترین سال‌های صادرات متانول است.

 

وی افزود: پس از آن بلافاصله پروژه پترو الفین فناوران را آعاز می‌کنیم. این پروژه باید در کنار دریا اجرا شود. تولید ppاز گاز کار درستی است؛ اما باید آب فراهم باشد. بنابراین، در قشم حضور خواهیم داشت.

 
نظرسنجی

نقش وب سایت شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین در امر اطلاع رسانی را چگونه ارزیابی مینمایید؟

   : عالی
   : خوب
   : متوسط
   : ضعیف
خبرنامه

در صورت تمایل به دریافت آخرین اخبار شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین با ما همراه شوید.

newsletter

کلیه حقوق این مجموعه محفوظ و متعلق به شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین میباشد.
طراحی و پیاده سازی : آروین رسانه
login