تحریم ایران قیمت نفت را تا بشکه‌ای ۹۵ دلار می‌رساند

پایگاه خبری وال استریت ایتالیا با اشاره به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها نوشت: تحریم ایران می‌تواند قیمت نفت را در بازارهای جهانی به ۹۵ دلار برای هر بشکه برساند.
به گزارش پایگاه خبری وال‌استریت ایتالیا، تحریم ایران سبب افزایش تا ۳۰ درصدی قیمت نفت در ماه‌های آینده خواهد شد. کاهش قابل توجه صادرات نفت ایران سبب افزایش قیمت دو شاخص برنت دریای شمال و وست تگزاس اینترمدیت و رسیدن آنها به ترتیب به ۸۵ تا ۹۵ دلار برای هر بشکه می‌شود.
 
در این گزارش آمده است که پس از خروج دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای و اعلام بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، قیمت نفت در بازارهای جهانی سیر افزایشی داشته است و با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه تهران از ماه نوامبر آینده، پیش‌بینی می‌شود که این روند شتاب بیشتری به خود بگیرد.
 
روزنامه «ایل سوله» نیز روز چهارشنبه (۱۴ شهریورماه) در گزارشی نوشت: توفان گوردون در خلیج مکزیک که قلب صنعت نفت آمریکاست و تردیدها دباره صادرات نفت ایران پس از اعمال تحریم‌های آمریکا، تاکنون کمتر از آنچه انتظار می‌رفت سبب افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی شده است.
 
صادرات نفت ایران به فاصله ۲ ماه از اعلام تصمیم دونالد ترامپ در ارتباط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، کاهش یافته است و نگرانی‌های جدی درباره احتمال کاهش صادرات لیبی در پی نا آرامی‌های اخیر در آن کشور نیز وجود دارد.
 
در عین حال احتمال وضع تحریم‌های جدید از سوی واشنگتن در قبال پکن و پاسخ چین به مجازات‌های آمریکا را می‌توان از عوامل بازدارنده افزایش قیمت نفت تلقی کرد، زیرا جنگ‌های تجاری به کاهش مصرف نفت منجر می‌شود.

پیام بگذارید