افزایش ظرفیت حمل و تولید گاز مایع در آبادان و خرمشهر به 90 تن در روز

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی شستا (تاپیکو) گفت: مشکلی در زمینه تامین گاز مایع در کشور وجود ندارد.

به گزارش شستا رسانه؛ محمود مخدومی در نشست بررسی مشکل گاز مایع در فرمانداری ویژه آبادان بیان کرد: در سه هفته گذشته مشکل توزیع گاز در سه استان کشور را شاهد بودیم که این مشکل با افزایش تولید گاز مایع و توسعه ناوگان حمل و نقل گاز در منطقه از سوی شرکت پرسی ایران گاز این مشکل برطرف شده است.

وی با اشاره به رفع مشکل توزیع گاز مایع در آبادان و خرمشهر افزود: ظرفیت شارژ سیلندر گاز مایع در آبادان و خرمشهر از ۶۰ تن به ۹۰ تن در روز رسیده و شیفت کاری همکاران ما در شرکت پرسی ایران گاز به دو شیفت کاری افزایش یافته است و امیدواریم مشکل کمبود گاز مایع در این ۲ شهر تا پایان هفته جاری برطرف شود.

مدیرعامل تاپیکو گفت: تعداد یک هزار سیلندر جدید گاز مایع برای جبران کمبود سیلندر در این منطقه از سوی پرسی ایران گاز تخصیص یافته و ناوگان حمل و نقل گاز مایع از 2 کشنده به 7 کشنده افزایش یافته است.

مخدومی ادامه داد: تیمی از نیروهای حراست پرسی ایران گاز با نظارت حراست تاپیکو برای رصد مجموعه اقدامات ضروری در منطقه مستقر شده و بر روند گازرسانی به مردم نظارت می‌کنند.

وی مهم‌ترین مشکل در حوزه توزیع گاز مایع در سطح کشور را نظارت بر عرضه مناسب و بهینه و عرضه گاز بر اساس قیمت‌ مصوب دانست و افزود: نظارت‌ها در حیطه وظیفه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و سازمان‌های صمت در استان‌ها است.

مدیرعامل تاپیکو ادامه داد: با توجه به تغییر الگوی مصرف گاز مایع و استفاده از این فرآورده به عنوان سوخت خودرو و گرمایش خانوارها، مصرف گاز مایع در برخی شهرها از جمله آبادان و خرمشهر افزایش یافته است، بنابر این روش کنونی توزیع، به‌ منظور صیانت از سرمایه ملی و حقوق مردم نیاز به بازنگری دارد.

مخدومی بیان کرد: شرکت‌های پالایشی با تمام ظرفیت در حال تولید گاز مایع هستند و تعیین سهمیه و تحویل آن به شرکت‌های توزیع کننده در حیطه وظایف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قرار گرفته است.

وی افزود: میزان گاز مایع تولید شده در کشور با نیاز مردم برابری می‌کند ولی نوع توزیع در برخی شهرها مشکل دارد؛ متاسفانه برخی نمایندگی‌ها گاز را در کشور با قیمت آزاد توزیع می‌کنند و این امر باعث اختلال در توزیع می‌شود.

پیام بگذارید