آینده لطیف روشن است/ برای حفظ و ارتقای کیفیت محصولات برنامه ویژه‌ای داریم
1398/4/22
در گفت گو با سرپرست کارخانه محصولات کاغذی لطیف تشریح شد:
آینده لطیف روشن است/ برای حفظ و ارتقای کیفیت محصولات برنامه ویژه‌ای داریم
شرکت محصولات کاغذی لطیف در اواخر سال 1372 با هدف تولید محصول تیشو از بازیافت با ظرفیت 15 هزار تن در سال به بهره برداری رسیده است. با مریم عبادی سرپرست جوان این کارخانه با موضوع چالش های بر سر راه تولید در این مجموعه صنعتی گفتگویی انجام داده ایم.

اواخر شهریور 1377  به عنوان کارآموز از دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران پا به شرکت محصولات کاغذی لطیف می‌گذارد. بعد از گذراندن دوره 3 ماهه کارآموزی در این شرکت با توجه به قابلیتی که از خود نشان می‌دهد، با دعوت مدیران وقت بطور رسمی مشغول بکار می‌شود. در طول سالهای متمادی در این شرکت، در بخش‌های مختلفی همچون فاضلاب، آزمایشگاه، کنترل کیفیت، تولید و... بعنوان کارشناسی موفق ظاهر می‌گردد و گام به گام خود را به مراتب بالاتر نزدیک می کند. تا اینکه در اواخر سال 1395  از سوی مدیرعامل وقت بعنوان سرپرست کارخانه منصوب می گردد.

مهندس مریم عبادی که به عنوان یک کارشناس، فردی وظیفه شناس، پرتلاش و متعهد بوده است اکنون سرپرستی کارخانه محصولات کاغذی لطیف را با همان جدیت و تلاش مضاعف بر عهده گرفته است. به عنوان تنها زنِ سرپرست کارخانه، در صورت  بروز مشکلات مستقیماً وارد صحنه می‌شود. بعنوان مثال هنگامی که در مهرماه سال گذشته درقسمت سورت انبار مشکلی پیش آمده بود، آستین‌ها را بالا زد و از صبح تا عصر پا به پای کارگران سورت کار کرد تا ضمن شناسایی مشکل  به کارگران بیاموزدکه می توان با دقت، تلاش و احساس مسئولیت بیشتری جلوی هر مشکلی را گرفت. او رمز موفقیت خود را در سرپرستی کارخانه، در پرهیز از هر گونه حواشی و تمرکزبر کار می­داند. عبادی اعتقاد دارد با درستکاری، پشتکار، مطالعه و پرهیز از درگیری از جریان­های غیرکاری می­توان در مسیر صحیح و رو به پیشرفت قرار گرفت. مریم عبادی مطالعه را در تمام زمینه­ های تخصصی و عمومی سرلوحه کار خود قرار داده است.

 

مریم عبادی با بیان مختصری از شرایط شرکت لطیف در ادوار گذشته گفت: در سال 1377 این شرکت با مشکلات عدیده­ای روبرو بود، بدنه کارشناسی به حدی ضعیف بود که فضا برای کار کردن مهیا نبود لیکن با

تغییر مدیریت وقت که به بدنه کارشناسی اعتقاد فراوان داشتند، بنیاد ارزش‌آفرینی اصلاحات ازطریق کارشناسان متخصص پایه‌ریزی گردید. آن زمان با پاکسازی نیروی انسانی و اصلاح ساختار سازمانی، اکثر کارها به کارشناسان فن سپرده شد و آغاز بهبود در روند مدیریتی جدید در شرکت محصولات کاغذی لطیف کلید خورد. تا جایی که تولید روند افزایشی را طی نمود و میزان آن از میانگین 6000  تن در سال طی سالهای 1373 تا 1377 به 15 هزار تن در سال 1386 رسید.

سرپرست کارخانه شرکت لطیف در ادامه، ضمن قدردانی از زحمات مدیریت وقت در سالهای بعد از اصلاحات که با تغییرات اساسی درجهت پذیرفتن طرح­های پیشنهادی برای بهبود تولید در کارخانه همسو بود  اظهار داشت: با توجه به دستیابی ظرفیت اسمی، شروع به مکاتبات با شرکت سازنده یعنی «شرکت فوبت» کردیم. در آن زمان طبق اعلام «فوبت» بخش تیشو به «شرکت آندریتز» واگذار شده بود لذا مکاتبات وجلسات با «آندریتز» ادامه یافت بدین ترتیت 3 طرح پیشنهادی برای اصلاحات و بهبود از سوی آن شرکت مطرح گردید که یکی از آن سه طرح پذیرفته شد و ازاواسط  سال 1388 بهینه سازی را با توقف کارخانه با کارشناسان فن آغاز کردیم.

وی در ادامه بیان کرد: براساس طرح در قسمت جوهرزدایی با حفظ تجهیزات قدیم و نصب تجهیزات جدید ظرفیت خط تولید خمیر جوهرزدایی و همچنین انواع کاغذهای باطله مورد مصرف نیز افزایش داده شد و در قسمت ماشین کاغذ نیز؛ با نصب تجهیزات جدید و اعمال برخی تغییرات سرعت را افزایش دادیم. ضمن اینکه سیستمهای کنترلی در کلیه بخش­ها ارتقاء یافت و بدین ترتیب ظرفیت تولید نیز افزایش یافت تا جایی که ظرفیت اسمی به 20500 تن در سال افزایش پیدا کرد و در نهایت پروژه با حفظ زمان بندی تعیین شده و هزینه کمتر از میزان پیش­بینی شده در اوایل سال 1389 پایان و به بهره برداری رسید.

مهندس مریم عبادی ضمن اشاره به بالاترین میزان تولید به مقدار 20225 تن ( شامل 57% گرماژ بالا و 43% پایین)  در ادامه افزود: ترکیب تولید نوع محصولات بستگی به سفارشات مشتری دارد. در واقع ما محصول تولید نمی­کنیم که آن را درانبار دپو کنیم بلکه بر اساس نیاز و سفارش مشتری تولید می کنیم. وی در ادامه تاکید کرد، از آنجاییکه کارخانه شبانه روزی تولید می­کند در صورتیکه در زمان تولید سفارش مشخصی نداشته باشیم تولید براساس سایزهای مشخص طبق نظر واحد فروش انجام می­شود. اما در اکثر مواقع بر اساس سفارشات مشتری تولید می­کنیم.

عبادی ضمن اشاره براینکه  نقشه کار خود را بر اساس مشخص شدن بودجه شرکت در پایان هر سال بعد از تایید نهایی هلدینگ سلولزی و تاپیکو ترسیم می­نماید، در ادامه تاکید کرد: سال 97 سال سختی بود بدلیل اینکه  از یک سو بعلت کمبود مواد اولیه (آخال) 13 روز مستمر توقف کاری ایجاد شد و از سوی دیگر؛ به­ دلیل قطع برق از شبکه، توقفات دیگری اضافه شد که درنتیجه زمان در دسترس برای انجام تولید مطابق با بودجه تعیین شده به­ شدت کاهش یافت.

وی افزود: لذا تا جایی که امکان داشت سعی در کاهش توقفات برای تعمیرات و افزایش بهره­وری نمودیم بطوریکه بتوانیم تولید مطابق با بودجه را تحویل بدهیم. که خوشبختانه علیرغم مشکلات فوق الذکر با کنترل و کاهش توقفات تعمیراتی نسبت به سالهای قبل و استفاده بهینه از توقفات قطع برق برای تعمیرات، درمجموع  23  توقفات تعمیراتی داشتیم و بدین ترتیب موفق به تولید مطابق بودجه شدیم.

عبادی در ادامه تاکید کرد: البته لازم به ذکر است که دراین منطقه مشکلات برقی صرفا قطع برق در فصل تابستان  نبوده بلکه در تمام طول سال با مشکل شوک برقی نیز مواجه هستیم که گرچه قطع ثانیه­ایی اتفاق می­افتد ولیکن راه اندازی مجدد زمانبر بوده ضمن اینکه به برخی سیستم ها نیز آسیب می رساند.

سرپرست کارخانه شرکت محصولات کاغذی لطیف ضمن اشاره به شناسایی شرکتهای معتبر خاورمیانه برای جایگزین کردن شرکتهای اروپایی برای مدیریت بخش تعمیرات گفت: با توجه به اینکه شرکتهایی که تولیداتی از یک گروه دارند دستگاههای مشترک و مشابهی دارند و در نتیجه مشکلات و تعمیرات مشترک هم دارند چنانچه بتوانیم به نوعی (در قالب جلسات یا بازدیدها) ارتباط بیشتری داشته باشیم؛ می­توانیم از طریق انتقال تجارب کمک موثری برای هم باشیم. و چنانچه ایجاد این هماهنگی و ارتباط برای  هلدینگ محترم سلولزی مقدور باشد  با فراهم آمدن مسیر مناسب گردش اطلاعات، هم افزایی در جنبه های مختلف کار؛ نظیر فراهم آوری لیست پیمانکاران صاحب صلاحیت و منابع دارای کیفیت و قیمت مناسب، حل مشکلات تعمیراتی و ... با صرف وقت و هزینه کمتری مقدور می گردد.

وی در ادامه افزود: ایجاد این ارتباطات با اهداف تبادل اطلاعات و تجارب می­تواند بسیار موثر باشد و از دوباره کاری­ها جلوگیری کند. بعنوان مثال: در سال 95 ما نیاز به تعمیر بویلر داشتیم و از آنجاکه این کار برای اولین بار در شرکت انجام می شد و تجربه و اطلاعات کافی در دسترس نبود مجبور شدیم وقت زیادی گذاشته، داده­ها را در این زمینه جمع آوری کنیم. حتی جلسات بسیار متعدد و نفس گیری با پیمانکاران

گذاشتیم به طوری که آنها از دست ما کلافه شده بودند بلاخره در یک پروسه چندین ماهه با حس عدم اطمینان با یکی از پیمانکاران برای انجام کار به توافق رسیدیم.

عبادی در ادامه گفت: در نهایت، پروژه به طور مناسب به سرانجام رسید ولیکن زمان و انرژی بسیار زیادی صرف شد در صورتی که اگر فضایی برای تبادل اطلاعات وجود داشت چه بسا یکی از شرکتهای دیگر که با این مشکل برخورد کرده بودند، می توانستند از تجربیات و دانش خود، ما را مطلع کنند تا هم سریعتر و هم راحت تر کار به نتیجه برسد. الان می توانم بگویم هر شرکتی برای تعمیر بویلر دچار مشکل شود ما می توانیم تجارب  خود را در اختیارشان بگذاریم.

در ادامه رئیس کارخانه لطیف پیشنهاد داد: چنانچه تشکلی ایجاد شود که بطور  منظم و رسمی در سیستم برای این تبادل اطلاعات و دانش فنی فعالیت نماید می تواند کمک قابل توجهی برای مجموعه ها باشد.

مریم عبادی نسبت به تامین موجودی انبار مواد اولیه در ادامه افزود: عمده استفاده مواد اولیه محصولات شرکت دو بخش سلولزی یا همان کاغذهای باطله (آخال) و بخش شیمیایی که وارداتی است، می باشد. در بخش سلولزی که انواع و اقسام مختلفی هم دارد خوشبختانه از ابتدای سالجاری تامین شده است و موجودی انبار در حال حاضر برای پوشش حداقل  یکماهه تولید کافی است.

وی در ادامه گفت : فضا برای نگهداری مواد اولیه داریم و در این زمینه جای نگرانی نیست. سال گذشته ما نگران مواد اولیه بودیم چون بار به سختی به درب کارخانه می­رسید که مدام نگران توقف تولید بودیم بخصوص در مقاطعی که چندین روز تعطیلی رسمی پیوسته داشتیم که مدام مجبور به پیگیری بودیم که وقفه­ای در تولید ایجاد نشود. ولی سالجاری موجودی انبار خوب است و تا این لحظه بدون وقفه مواد اولیه تامین شده است.

عبادی با تاکید بر اینکه، ماهیت عملکرد شرکت لطیف استفاده از سیستم بازیافت است، اظهار داشت: تاسیس شرکت در واقع اولین و بزرگترین قدم در راه حفظ محیط زیست بود ه است، چرا که هم از قطع درختان جلوگیری می کند و هم اینکه از تبدیل شدن کاغذهای باطله ارزشمند به زباله جلوگیری می­کند. ضمن اینکه با توجه به اینکه محصول این بازیافت محصولی بنام تیشو می­باشد در نتیجه بالاترین ارزش افزوده را ایجاد می نماید.

وی در ادامه با تاکید گفت: با درنظر گرفتن اینکه پروسه های کاغذسازی جز صنایع با مصرف بسیار زیاد آب می­باشند و با توجه به اینکه کشور ما جز کشورهای با بارش زیاد نیست با کمبود آب مواجه هستیم از سال 94 با شناسایی کامل محل­های مصرف آب  پروژه­هایی جهت بهینه­سازی و کاهش مصرف آب شناسایی و  پیاده سازی شد.  بطوریکه مصرف آب طی سال­های متمادی از سال 94 تا کنون روند کاهشی داشته و خوشبختانه موفق شدیم که میزان مصرف آب را بیش از 50% کاهش دهیم. درنتیجه طی این چند سال از مصرف صدها هزار مترمکعب آب جلوگیری بعمل آمد که ارقام بسیار قابل ملاحظه ایی است.

عبادی در ادامه بیان داشت: آب شرکت لطیف از یک حلقه چاه در داخل شرکت که دارای مجوز بهره برداری است تامین می­شود و تنها کنترل سازمان آب درخصوص این چاه صدور قبض سالیانه براساس اینچ چاه است، لذا میزان برداشت تحت کنترل سازمان آب نبوده و همچنین هزینه آب نیز درخلال سالیان، مقدار ثابتی بوده است لیکن از سال گذشته طبق ابلاغ اداره آب؛ نصب کنتور هوشمند الزامی است و بدین ترتیب مصرف کاملاً رصد شده و هزینه نیز طبق مصرف محاسبه می شود که این موضوع کنترل بیشتر و بهینه بر مصرف را می طلبد که خوشبختانه بدلیل اینکه در طی چند سال این موضوع در دستور کار قرارداشته و برای آن اقدام شده است در محدوده مصرف مناسب قرارداریم. اما از طرفی با توجه به محدودیت منابع آبی بهینه سازی و  تکمیل سیستم تصفیه­خانه ضروری بنظر میرسد تا در آینده  امکان رویارویی با مشکل کم آبی وجود داشته باشد.

مریم عبادی سرپرست کارخانه محصولات کاغذی لطیف در مورد چشم انداز لطیف گفت:  این شرکت آینده بسیار خوبی دارد و می تواند به سود ده بودن خود با توجه به نیاز بازارو پررنگ تر شدن ملاحظات زیست محیطی در سطح جهانی، ادامه فعالیت دهد زیرا تولید این محصول ضمن صرفه اقتصادی منطبق بر حفظ محیط زیست است.  ما تیشو اقتصادی تولید می­کنیم چون تولیدات این شرکت از بازیافت است ولی در عین حال تلاش می­کنیم کیفیت را تا مرز امکان حفظ صرفه اقتصادی ارتقاء بخشیم.

وی در ادامه ضمن تاکید بر مطالعات مقالات روز دنیا در مورد انتقال دانش و تکنولوژی تولید محصول تیشو در بازار کشور پیشنهاد داد : در این زمینه می توان از course Study در خارج از کشور بهره برد و یا از مدرسین خارجی برای ارائه دانش روز دنیا جهت سخنرانی و یا آموزش دعوت بعمل آورد. در این قسمت تصمیم گیران کلان مجموعه هلدینگ تاپیکو و شستا می توانند روی نیروهای انسانی وفادار و دلسوز به

سیستم که می خواهند خوب کار کنند، سرمایه گذاری نمایند و سطح علمی و اطلاعاتی  مدیران و متخصصان این حوزه را افزایش دهند.

وی در ادامه گفت: این امر می تواند از طریق شرکت در سمینارهای تخصصی و بازدید از نمایشگاه های تخصصی خارجی البته بصورت کنترل شده و هدفمند که مورد سوء استفاده هم قرار نگیرد با شناسایی افراد متخصص و شرکتها و تولیدات آنها انجام گیرد. و با فرآهم شدن ارتباطات و ایجاد فضای مناسب می­توان به منابع تامین مناسب و افراد و  دستآوردهای آنها دست یافت.

عبادی در ادامه افزود: در حال حاضر ارتباطات خارجی بسیار محدود است به همین دلیل  بعضاً شرکتهای خارجی که برای فروش محصولات خود درخواست جلسه می­نمایند مورد استقبال از سوی شرکت لطیف قرارمی گیرند چرا که در اغلب شرکتهای خارجی مسئولین فروش افرادی مطلع هستند که صاحب تجربه طولانی در صنعت مرتبط نیز هستند. لذا ما از این فرصت استفاده می کنیم و سعی می­کنیم جلسات بیشتری با این افراد داشته باشیم تا بتوانیم اطلاعات بیشتری درخصوص قطعات و یا تکنولوژی های جدیدی که از آن مطلع هستند  بدست آوریم که باز هم می توان به این موضوع اشاره کرد که برقراری سیر جریان اطلاعات بین شرکت­های مشابه می تواند یاری دهنده در دسترسی به اطلاعات جدید باشد.

اخبار برگزیده آرشيو
سه شنبه 1398/11/1 - 59 : 5