آئین امضای تفاهم نامه سه جانبه پروژه پترو الفین فن آوران به میزبانی NPC

مراسم امضای تفاهم نامه همکاری و تامین دانش فنی پروژه پتروالفین فن آوران و نیز MTE پتروشیمی فارابی با کنسرسیوم شرکت های چینی امروز دوشنبه 13 شهریور و به میزبانی شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی (NPC) برگزار شد.

این تفاهم‌نامه همکاری با کنسرسیوم چینی به صورت EPC+F برای طرح پتروالفین فن‌آوران که شامل چهار واحد بزرگ متانول، الفین، پلی‌پروپیلن (PP) و پلی‌اتیلن سنگین (HDPE) است، منعقد شده است.

به گزارش روابط عمومی تاپیکو، مهندس مرتضی شاهمیرزایی در این مراسم اظهار کرد: امضای این تفاهم‌نامه با شرکت‌های زیرمجموعه تاپیکو آغاز توسعه همکاری‌های آتی صنعت پتروشیمی ایران با شرکت‌های چینی خواهد بود. وی با اشاره به اینکه حدود 150 میلیارد دلار فرصت سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران برای 10 سال آینده در حال فراهم شدن است، افزود: کشورهای همسایه و همسو می‌توانند برای سرمایه‌گذاری، توسعه فناوری‌ها و انتقال دانش‌فنی با ایران همکاری داشته باشند.

مسعود اسم خانی، مدیرعامل تاپیکو نیز در حاشیه این مراسم گفت: در واقع در پروژه‌های بزرگ یا همان مگاپروژه‌ها، مشکلات و موانعی ایجاد می شوند که به اندازه خود پروژه بزرگ هستند و در بسیاری از مواقع کنترل موضوعات و مشکلات، خارج از عهده یک شرکت خواهد بود و متناسب با ارزش آن پروژه، نیاز است تا یک دید ملی بر آن حاکم شود. پتروالفین فناوران هم از همین جنس پروژه‌هاست که متناسفانه پس از ۷ سال، پیشرفت مناسبی نداشته است.

اسم خانی افزود: با توجه به اقداماتی که همکاران ما در پتروالفین فناوران و بویژه هیات‌مدیره فناوران و سهامداران پتروالفین انجام دادند، قفلی که به پای این پروژه زده بود طی ۶ ماه گذشته شکسته و گام‌های مهمی تعریف شدند؛ الحمدلله تعدادی از آنها به دست خود سهامداران انجام شده است.

مدیرعامل تاپیکو در ادامه با اشاره به امضای تفاهم‌نامه تأمین دانش‌فنی و اجرای طرح پتروالفین فن‌آوران با کنسرسیوم چینی افزود: امروز شاهد به حرکت درآمدن این ابرپروژه هستیم. اما با توجه به نبود تکنولوژی و دانش فنی در حوزه فنی «ام‌تی‌یو» در کشور، عملا پیشرفت مناسبی را شاهد نبودیم که الحمدلله همکاران ما در فناوران اقدامات شایسته‌ای را انجام دادند و توافق با دالیان به عنوان صاحب تکنولوژی انجام شده است و ان‌شاءالله با حضور شرکت‌های ایرانی بتوانیم بخشی از این دانش را هم بومی کنیم.

اسم خانی همچنین گفت: نکته مهم‌تری که باید تاکید کنم موضوع حمایت از این پروژه در حدی است که وزیر محترم کار، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و مدیرعامل شستا حضور پیدا کردند در میدان هستند. الحمدلله در آخرین بازدیدی که وزیر داشت، اقدامات اجرایی پروژه پس از چند سال شروع شده و با پیشرفت ماهانه خوبی در حال پیگیری و انجام است.

وی افزود: همان‌طور که گفتم باید به پتروالفین نگاه فراوزارتخانه‌ای داشته باشیم؛ از این جهت وزارت نفت و در صدر آنها مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی هم وارد شد. امروز شاهد هستیم که با حضور و حمایت ایشان قفل اصلی پروژه که تامین مالی است، فازهای مختلف آن قریب به 1.5 میلیارد هزینه دارد که فقط از عهده سهامدار و شرکت یا سهامداران آن شرکت برنمی‌آید لذا اتفاق امروز اتفاق فرخنده‌ای است؛ انعقاد این تفاهمنامه در حضور مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی از این جهت مهم است که بتوانیم تامین مالی همه فازهای پروژه را با حضور شرکتی که دارای صلاحیت و باتجربه در حوزه پیمانکاری و تامین مالی باشد، مرتفع کنیم تا پروژه با سرعت مناسبی پیش برود.

اسم خانی در پایان خاطرنشان کرد: جا دارد از مدیران شرکت «ان‌پی‌سی» در همه قسمت‌ها؛ واحدهای سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی، بین‌الملل و همه مدیران محترم «ان‌پی‌سی» که کنار ما هستند و ما به پشتوانه و حمایت آنها پروژه‌های زیادی را در مجموعه تاپیکو تعریف کردیم و در حال پیگیری آنها هستیم؛ تشکر و قدردانی خود را اعلام نمایم. همکارانم بی‌صبرانه و با عطش فراوان طرح‌های توسعه‌ای خودشان را جلو می‌برند و این به پشت‌گرمی و قوت قلبی است که مدیران محترم «ان‌پی‌سی» و بویژه مهندس شاه‌میرزایی تاکنون داشتند و همیشه لطف‌شان شامل حال پتروشیمی در تاپیکو شده است.