شرکت پتروشیمی شیمی بافت

صنعت : گروه صنایع پتروشیمی

نوع مالکیت : مدیریتی

آدرس : ماهشهر، منطقه ویژه اقتصادی سایت 3 صندوق پستی 151

تلفن : 986152117392

فکس : 986159117397

وب سایت : www.shimibaft.com

محصولات

100%

MEK

سهم تولید در کشور
15%

MTBE

سهم تولید در کشور

معرفی پارک پتروشیمیایی

شرکت پتروشیمی شیمی بافت :

به مساحت ۵ هکتار در سایت۳ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر واقع گردیده است. واحد اول تولید MTBE با ظرفیت ۴۵هزار تن در سال ۱۳۸۱ و واحد دوم با همان ظرفیت و در سال ۱۳۸۵ به تولید رسید. خوراک ورودی به این مجتمع شامل برش چهارکربنه (رافینیت ۱) و متانول و محصولات آن شامل متیل ترشیری بوتیل اتر (MTBE) به‌عنوان محصول اصلی و برش چهار کربنه (رافینیت ۲) به عنوان محصول جانبی است.

مشتری مداری، ورود به بازارهای جهانی و کاهش هزینه ها مهمترین استراتژی های شرکت شیمی بافت می باشد لذا حفظ کیفیت محصولات منطبق بر استانداردهای جهانی به عنوان اصلی مهم سرلوحه کار قرار دارد. در حال حاضر کیفیت محصولات پتروشیمی شیمی بافت در بالاترین کیفیت جهانی بوده و پرت مواد اولیه در حداقل میزان تعریف شده می باشد. از اینرو راندمان کیفی کارخانه با تعریف نسبت محصول تولید شده به ماده اولیه مصرف شده در حالت ایده آل می باشد. شرکت پتروشیمی شیمی بافت یکی از شرکتهای زیرگوره سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی است که تنها رقیب داخلی این شرکت در تولید MTBE، پتروشیمی بندرامام می باشد.

سایت 2 (شرکت شیمی تکس آریا سایق)

در راستای تولید محصولات با ارزش صنعت پتروشیمی و همچنین ورود به عرصه رقابت در بازارهای جهانی، به عنوان اولین و تنها تولید کننده متیل اتیل کتون MEK (محصول نهایی) و 2-بوتانول SBA (محصول میانی) در ایران و خاورمیانه، تولید تجاری خود را از سال 1392 با ظرفیت 3000 تن در سال در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر و با استفاده از توان مهندسی و اجرایی داخل کشور آغاز نموده است. پیشگام بودن شرکت شیمی تکس آریا به عنوان اولین تولید کننده SBA/MEK در ایران و منطقه خاورمیانه نزدیکی به بازارهای صنعتی و اقتصادی موجود در آسیا ، دسترسی به آبهای بین المللی خلیج فارس از امتیازاتی است که چشم انداز روشن و امیدبخشی جهت تحقق اهداف این شرکت به منظور توسعه تولید و صادرات محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بیشتر ، تأمین تقاضای داخلی و جهانی این مواد و توسعه فنی و اقتصادی کشور را فراهم می نماید.

شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی از شرکتهای تابعه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) 66.4 درصد مالکیت سهام مدیریتی شرکت شیمی بافت را بر عهده دارد.

معرفی محصولات

  • MTBE ( متیل ترشری بوتیل اتر )  ( با تولید ۹۰ هزار تن در سال )
  • C4 Raffinate II
  • MEK