نشست تکمیل فرآیند برنامه تحول هلدینگ تاپیکو برگزار شد

نشست تکمیل فرآیند برنامه تحول هلدینگ تاپیکو روز شنبه ۱۰ تیرماه با حضور مدیران عامل شستا، تاپیکو، معاونان این دو هلدینگ و مدیران عامل شرکت‌های زیر مجموعه تاپیکو به میزبانی شرکت نفت پاسارگاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی تاپیکو، مهندس ابراهیم بازیان، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در این نشست اظهار کرد: ضرورت توجه به یک برنامه یکپارچه و دارای منطق که بتوان از آن دفاع کرد را از نخستین روز استقرار در شستا احساس کرده‌ایم و تدوین سند تحول بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به هدف تاسیس شستا به عنوان مجموعه سرمایه گذاری سودده، افزود: اجرای سند تحول باید مجموعه را به نقطه مطلوبیت راهبردی برساند.بازیان با تاکید بر اهمیت اجرای دقیق برنامه‌ راهبردی به منظور دستیابی به تحول عنوان کرد: تحول یعنی همواره منتقد وضع موجود باشیم و در واقع بدون تحول حیاتی نداریم و فقط در صورت نگرش تحولی به پویایی و موفقیت می‌رسیم.وی ادامه داد: قطعا هیچکس در مسیر درست تحول و برنامه ریزی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد و ترمزی پیش روی ما نیست.
مدیرعامل شستا همچنین بر بازگشت به حاکمیت شرکتی و خروج از بنگاه داری تاکید کرد و گفت: در مجموعه شستا باید یک دانش تحولی پیاده سازی شود که راهبردهای دوازده گانه همچون صیانت در این راستا بوده است. بازیان صیانت را مرزبانی از حوزه‌های مختلف خواند و تصریح کرد: راهبردها ناظر به ابعاد هستند و اگر می‌گوییم صیانت، یعنی ابعاد آن را همه جانبه مدنظر قرار دهیم.
بازیان، در پایان تاپیکو را جزو هلدینگ‌های پیشرو در اجرای سند تحول معرفی کرد و گفت: ۷۰ درصد سود در تاپیکو از غیر مدیریتی‌ها و بیش از ۸۰ درصد سود در مجموعه شرکت‌های پتروشیمی به دست آمده است و با اجرای سند تحول انتظار می‌رود ۸۰ درصد سود بین شرکتهای بیشتری توزیع شود.
دکتر احسان احمدی، معاون برنامه‌ریزی راهبردی و سرمایه‌گذاری شستا نیز طی سخنانی در این نشست، درباره سند تحول گفت: تاپیکو جزو هلدینگ‌های پیشروی شستا است ‌ که اجرای این سند را در دست اقدام دارد و این سند پس از یک سال بررسی تدوین گردیده و از دل برنامه راهبردی استخراج شده است. وی افزود: همه ابعادی که برای تحول در یک مجموعه لازم است، در این سند در نظر گرفته شده و اجرای آن در بازه زمانی ۱ ساله، ۲ ساله و ۵ ساله خواهد بود.احمدی افزود: اجرای این سند از ابتدای تیر ماه آغاز گردیده و نهایتا در راستای هدف حفظ ذخایر بازنشستگان تامین اجتماعی به سر انجام خواهد رسید.

تحقق سود ۹۰ هزار میلیاردی در صورت اجرای ماموریت‌های راهبردی

در بخش دیگری از این نشست، عبداله اسدزاده، معاون برنامه ریزی و توسعه تاپیکو اظهار داشت: سند تحول در کلان دولت و همچنین تمامی ارکان بالادست در حال پیگیری است و در مجموعه شستا نیز با توجه به اهمیت موضوع، سند تحول با محورهای دوازده گانه از جمله از صیانت، بهره‌وری و اقتصاد دانش بنیان تدوین گردیده است.وی تصریح کرد: در تاپیکو به تبعیت از این ابلاغیه، تنظیم سند تحول آغاز و پس از دو ماه، ۱۹۴ ماموریت راهبردی حول محورهای دوازده گانه تعریف گردید. اسدزاده افزود: در صورت اجرای ماموریت‌های فوق، سود ۹۰ هزار میلیاردی عاید این هلدینگ خواهد شد و همچنین ۱۰ درصد سودآوری از محل محصولات دانش بنیان خواهد بود.
معاون برنامه ریزی و توسعه تاپیکو با بیان اینکه تحقق برنامه‌های اقدام، تاپیکو را متحول خواهد کرد، افزود: اتصال برنامه‌های اقدام به اسناد بالادستی باید برقرار بوده و جنبه آینده نگر و تضمین سود پایدار داشته باشند.وی با اشاره به گزیده‌ای از برنامه اقدام توضیح داد: محور صیانت، عرضه محصولات در بورس کالا، جلوگیری از اتلاف منابع شستا، بازنگری دستورالعمل‌ها و عرضه سهام یکی از شرکتهای پتروشیمی در بورس‌های خارجی از جمله اقدامات ۵ ساله این سند هستند.