کلنگ‌زنی بزرگترین پروژه بازیافت دی‌اکسیدکربن کشور در پتروشیمی فن‌آوران

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت پتروشیمی فن‌آوران؛ در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با ایام الله دهه فجر، چهارشنبه 19 بهمن‌ماه کلنگ احداث بزرگترین واحد بازیافت دی اکسید کربن کشور، با ظرفیت جذب سالانه 160 هزار تن CO2 در محل سایت صنعتی پتروشیمی فن‌آوران به زمین زده شد.

آیین کلنگ زنی پروژه جذب دی اکسید کربن با حضور دکتر ایرج حشمتی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور و مدیران استانی این سازمان در استان خوزستان، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ماهشهر، معاونین و مدیران هلدینگ تاپیکو، اعضای هیئت مدیره، مدیران و کارکنان این شرکت اجرا و طی آن کلنگ بزرگترین طرح زیست محیطی کشور در زمینه بازیافت دی اکسید کربن با ظرفیت 160 هزار تن در سال در این شرکت به زمین زده شد.

این پروژه که با هدف بازیافت دی اکسید کربن حاصل از احتراق در استک ریفرمر واحد متانول پتروشیمی فن آوران و CO2 مازاد موجود در منطقه طرح ریزی گردیده است زمینه جذب ظرفیت قابل توجهی از این آلاینده را که انتشار آن تاثیر بسزایی در آلایندگی محیط زیست به دنبال دارد فراهم می‌آورد.

محمد جواد بدری مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره پتروشیمی فن آوران با اشاره به اولویت محیط زیست در سیاست‌های اجرایی مدون در پتروشیمی فن‌آوران و با تاکید بر مزایای زیست محیطی این طرح، به نقش موثر اجرای آن در افزایش ظرفیت تولید محصول متانول تا 50 هزار تن در سال اشاره کرد و افزود با اجرای این پروژه، موضوع پایداری خوراک و تحقق انعطاف لازم در مصارف حامل‌های انرژی به ویژه در فصول سرد سال که تأمین گاز مصارف خانگی اهمیت بسزایی در کشور دارد، نمود عینی خواهد یافت. وی میزان سرمایه گذاری در این پروژه را 30 میلیون دلار و مدت زمان اجرا تا بهره‌برداری را دو سال عنوان کرد.

روح اله‌ کرد رئیس کمیته خودکفایی و مدیر پروژه بازیافت دی اکسید کربن پتروشیمی فن‌‌آوران نیز طی گزارشی در این ارتباط، به بیان جایگاه صنایع در انتشار این گاز در عرصه جهانی و در کشور پرداخت و افزود با اجرای این طرح که از نظر ظرفیت جذب سالانه در سطح کشور بی همتا است، پتروشیمی فن‌آوران به بزرگترین بازیافت کننده این گاز در کشور تبدیل خواهد شد.

در این مراسم دکتر ایرج حشمتی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اقدامات پیشرو انجام شده در پتروشیمی فن‌آوران در زمینه طرح‌های زیست محیطی، گفت: در دنیا طرح های مشابه سالهاست که توسط صنایع بزرگ در حال اجرا هست ولی در کشور ما این موضوع تا کنون مورد توجه لازم از جانب صنایع، به ویژه صنایع بزرگ قرار نگرفته است و از این منظر می توان گفت پتروشیمی فن آوران فراتر از وظایف خود در عرصه رعایت الزامات زیست محیطی در کشور عمل می‌نماید.

حشمتی لزوم توجه به فرهنگ سازی زیست محیطی در صنایع را بسیار مهم و موثر برشمرد و از اجرای طرح‌های کلان زیست محیطی نظیر پروژه بازیافت سالانه 160 هزار تن دی اکسید کربن تا اقداماتی مانند ایجاد فضای سبز با کاربری کافه کتاب برای استفاده کارکنان و مراجعین یا راه اندازی سیستم تأمین انرژی سولار برای تصفیه خانه پساب شرکت، به عنوان اقدامات عملی و زیربنایی با محوریت فرهنگ محیط زیستی در شرکت پتروشیمی فن‌آوران نام برد.

وی افزود منافع اهتمام به محیط زیست در صنایعی مانند پتروشیمی که با تعداد قابل توجه نیروی انسانی سرو کار دارند در درجه اول به کارکنان این صنایع و نیز در ابعاد بعدی به سایر ذینفعان آنها بر می گردد و گفت: با حضور در فن آوران و مشاهده این اقدامات، احساس حضور در یک شرکت صنعتی پتروشیمی را نداشته است.

با تکمیل و راه‌اندازی این پروژه با ظرفیت بازیافت 18/3 تن در ساعت (160 هزارتن در سال)، بزرگترین طرح بازیافت دی اکسید کربن در کشور به بهره‌برداری خواهد رسید که سالانه 15 میلیون متر مکعب از نیاز این شرکت به خرید گاز سبک را برای مصارف خوراک کاهش خواهد داد.

پتروشیمی فن‌آوران از شرکت های پیشرو در گروه سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) و تولید کننده مطرح متانول، اسید استیک و منوکسید کربن در کشور می‌باشد که توسعه پایدار و عملگرایی در این ارتباط را همواره سرلوحه تدوین استراتژی‌های اجرایی خود قرار داده است.

پیام بگذارید